4MP resolution with Smart Hybrid Light for better visibility in low light conditions. The device has a built-in microphone, IP67 water and dust resistance, and advanced people and vehicle classification.
4MP resolution with Smart Hybrid Light for better visibility in low light conditions. The device has a built-in microphone, IP67 water and dust resistance, and advanced people and vehicle classification.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
4 MP resolution with Smart Hybrid Light technology for better performance in low light conditions. Features: integrated microphone, IP67 water and dust resistance, advanced people and vehicle classification.
Features | |
|---|---|
| Model | DS-2CD2047G2H-LIU 2.8mm |
| Image sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max resolution | 2688 × 1520 |
| Min. lighting | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light |
| Shutter speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Lens type | Fixed focal length lens, 2.8mm |
| Focal Length FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 104.0°, vertical FOV 54.4°, diagonal FOV 126.7° |
| Image compression | H.265/H.264/H.264+/H.265+ |
| Audio compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6 |
| Power supply | 12 VDC ± 25%, 0.45 A, max. 5.5 W, PoE: IEEE 802.3af, class 3, max. 7 W |
| Material | Metal |
| Dimensions | Ø74.4mm × 179.2mm |
| Weight | Approximately 525 g (1.2 lb.) |
| Operating conditions | -30°C to 60°C, humidity 95% or less (non-condensing) |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |