- In stock
-
−3%
4 MP fixed torpedo-type network camera with 2.8 mm lens and built-in microphone. Key features: people and vehicle detection, IP67 water and dust resistance, and H.265+ video compression.
4 MP fixed torpedo-type network camera with 2.8 mm lens and built-in microphone. Key features: people and vehicle detection, IP67 water and dust resistance, and H.265+ video compression.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
4 MP fixed torpedo-type network camera with 2.8 mm lens and built-in microphone. Features: human and vehicle detection, IP67 water and dust resistance, H.265+ video compression.
Features | |
|---|---|
| Product type | Security camera |
| Model | Hikvision DS-2CD1343G2-LIUF |
| Lens type | Fixed focal length lens, 2.8 mm |
Specifications | |
| Image sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max resolution | 2560 × 1440 |
| Min. lighting | Color: 0.005 Lux, B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Angle adjustment | Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 75°, Rotation: 0° to 360° |
| Image compression | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Audio type | Mono sound |
| Network protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IGMP, IPv6, UDP, QoS, FTP, SMTP |
| Power source | 12 VDC ± 25%, PoE: IEEE 802.3af |
| Material | Metal and plastic |
| Dimensions | Ø110mm × 89.2mm |
| Weight | Approximately 340 g |
| Operating conditions | -30 °C to 60 °C, Humidity 95% or less |
Approvals | |
| EMC compliance | FCC, CE-EMC, RCM, IC |
| Safety compliance | UL, CB, CE-LVD, BIS |
| Ecological compliance | CE-RoHS, WEEE, Reach |
| Protection class | IP67 |