- New
- In stock
Wired AI-controlled security IP camera with 8MP resolution and 110° viewing angle, suitable for both indoor and outdoor use. Its features include hybrid lighting for low light conditions, built-in microphone and customizable privacy settings.
Wired AI-controlled security IP camera with 8MP resolution and 110° viewing angle, suitable for both indoor and outdoor use. Its features include hybrid lighting for low light conditions, built-in microphone and customizable privacy settings.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Wired AI-powered security IP camera with 8MP resolution and 110° viewing angle, suitable for both indoor and outdoor use. Features include hybrid lighting for low light conditions, built-in microphone, and customizable privacy settings.
Features | |
|---|---|
| Product type | Security IP camera |
| Brand | AJAX |
| Model | TurretCam HL |
Specifications | |
| Sensor resolution | 8MP |
| Lens | 2.8 mm |
| Viewing angle | 100-110° (H) |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | Up to 20 FPS |
| Video protocol | JetSparrow (fast, encrypted P2P) |
| Image compression | H.265, H.264 |
| Dynamic range | True WDR |
| Network interface | RJ45 Ethernet up to 100 Mbps |
| Smart IR lighting | Up to 50 m |
| White light illumination | Up to 50 m |
| Motion detection | Software (frame motion analysis) |
| Object Detection (AI) | People, animals, vehicles |
| Audio | Built-in microphone |
| Local memory | microSD up to 256 GB (not included) |
| NVR support | HDD up to 16 TB (not included) |
| Power source | 8-14V / PoE (802.3at/af) |
| Power | Up to 8.5W |
| Working temperature | -30°C to +60°C |
| Protection class | IP65, IK08 |
| Dimensions | 103 x 98 x 98 mm |
| Weight | 475 g |
| Color | Black |