Reolink W330 - 4K Wi-Fi 6 Camera, 2.4/5 GHz Dual-Band Wi-Fi, Color Night Vision, Person/Vehicle/Animal Detection
Reolink W330 - 4K Wi-Fi 6 Camera, 2.4/5 GHz Dual-Band Wi-Fi, Color Night Vision, Person/Vehicle/Animal Detection
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 1 A |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Pet detection, Human detection, Vehicle detection |
| Security algorithms | WPA3, WPA2, WPA |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Reset button | Yes |
| Diameter | 6.7 cm |
| Depth | 187 mm |
| Length | 486 mm |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| Live view | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| User access level | Administrator, User |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Packaging content | 1* W330 1* Power Adapter 1* 1m Network Cable 1* 4.5m Power Extension Cable 1* Quick Start Guide 1* Surveillance Sticker 1* Mounting Template 1* Pack of Screws 1* Wrench |
| Screws included | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in HDD | No |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 45.2° |
| Lens viewing angle, horizontal | 88.8° |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Number of sensors | 1 |
| Video recording | Yes |
| Video formats supported | H.265 |
| Video compression formats | H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Frame rate | 20 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 8 MP |
| Bit rate | 64 Kbps - 5120 Kbps |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR/White |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Number of lenses | 1 |