Reolink W320 - 5MP Outdoor Security Camera, 2.4/5 GHz Wi-Fi, Person/Vehicle/Animal Detection, 100ft Night Vision
Reolink W320 - 5MP Outdoor Security Camera, 2.4/5 GHz Wi-Fi, Person/Vehicle/Animal Detection, 100ft Night Vision
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Wall |
| LED indicators | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Form factor | Bullet |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 12 W |
| DC output current | 1 A |
| Power source type | DC |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Vehicle detection, Pet detection, Human detection |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Reset button | Yes |
| Diameter | 6.7 cm |
| Weight | 415 g |
| Height | 186 mm |
| User access level | Administrator, User |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, HTTP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a |
| Number of users | 20 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Bit rate range | 64 - 8192 Kbit/s |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Lens viewing angle, horizontal | 80° |
| Lens viewing angle, vertical | 48° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Sensor type | CMOS |
| Frame rate | 20 fps |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Video recording | Yes |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Number of illumination LEDs | 18 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Warnings | Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling., The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste. |