Reolink P330 - 4K 8MP UHD Outdoor PoE Security Camera with 256GB Capacity, Smart Alerts, Audio Recording, & Night Vision
Reolink P330 - 4K 8MP UHD Outdoor PoE Security Camera with 256GB Capacity, Smart Alerts, Audio Recording, & Night Vision
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Wall |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| DC output current | 1 A |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 12 W |
| DC output voltage | 12, 48 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Reset button | Yes |
| Depth | 63 mm |
| Weight | 452 g |
| Width | 68 mm |
| Height | 188 mm |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Number of users | 20 user(s) |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, HTTP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| Bluetooth | No |
| User access level | Administrator, User |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Connectivity technology | Wired |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Screws included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Bit rate range | 64 - 8192 Kbit/s |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 56° |
| Lens viewing angle, horizontal | 105° |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.49 mm (1 / 2.49") |
| Video compression formats | H.265 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Frame rate | 25 fps |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Night vision distance | 30 m |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Warnings | The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste., Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling. |