Reolink Go Series G440 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Wall
Product reference:
6-Go Series G440
Reolink Go Series G440 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Wall
Reolink Go Series G440 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Wall
Product reference:
6-Go Series G440
Reolink Go Series G440 Dome IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Wall
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| International Protection (IP) code | IP64 |
| Form factor | Dome |
| Weatherproof | Yes |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Waterproof |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Power source type | Battery, Solar, USB |
| Motion sensor | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Vehicle detection, Human detection |
| Video motion detection | Yes |
| Alert notification type | E-mail, Push notification |
| Motion sensor technology | Passive infrared (PIR) sensor |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Height | 122 mm |
| Diameter | 9.8 cm |
| Weight | 496 g |
| Mobile network generation | 4G |
| Wi-Fi | No |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Mobile network connection | Yes |
| 3G standards | WCDMA, UMTS, HSPA+ |
| Type | IP security camera |
| Built-in light | Yes |
| Colour temperature | 6500 K |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| PTZ control | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| USB port | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 110° |
| Pan range | 0 - 355° |
| Lens viewing angle, horizontal | 90° |
| Tilt angle range | 0 - 140° |
| Lens viewing angle, vertical | 47° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats | H.265 |
| Frame rate | 15 fps |
| Video recording | Yes |
| Total megapixels | 8 MP |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Night vision | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Fixed focus | Yes |
| Digital zoom | 16x |
| Warnings | The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste., Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling. |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order