Reolink Fisheye Series P520 - 6MP Indoor Fisheye PoE Camera, 360° View, Multiple Display Modes, Person Detection
Reolink Fisheye Series P520 - 6MP Indoor Fisheye PoE Camera, 360° View, Multiple Display Modes, Person Detection
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, Grey |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 12 W |
| DC output voltage | 12, 48 |
| DC output current | 1 A |
| Video motion detection | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Reset button | Yes |
| Weight | 293 g |
| Diameter | 12.6 cm |
| Height | 49.2 mm |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Live view | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| User access level | Administrator, User |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Card reader integrated | Yes |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.5 mm (1 / 2.5") |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Bit rate | 64 Kbps - 8192 Kbps |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 2560 |
| Maximum resolution | 2560 x 2560 pixels |
| Frame rate | 25 fps |
| Total megapixels | 6.5 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Video formats supported | H.265 |
| Video recording | Yes |
| LED type | IR |
| Night vision distance | 8 m |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Night vision | Yes |
| Fixed focal length | 1.98 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 1 |