Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Wall |
| Form factor | Box |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Product colour | White |
| DC output current | 2 A |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power source type | DC |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Reset button | Yes |
| Length | 195 mm |
| Weight | 700 g |
| Width | 103 mm |
| Height | 56 mm |
| Number of users | 20 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, HTTP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| User access level | Administrator, User |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | External |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 60° |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Frame rate | 20 fps |
| Video recording | Yes |
| Video formats supported | H.265 |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Maximum resolution | 4608 x 1728 pixels |
| Bit rate | 256Kbps - 10240Kbps |
| Number of illumination LEDs | 6 |
| Night vision | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR/White |
| Night vision distance | 30 m |
| Fixed focal length | 3.2 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 2 |
| Warnings | Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling., The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste. |