Reolink Argus Series B320-B - 3MP Outdoor Battery-Powered Security Camera with Person/Vehicle Detection, Two-Way Audio
Reolink Argus Series B320-B - 3MP Outdoor Battery-Powered Security Camera with Person/Vehicle Detection, Two-Way Audio
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| DC output voltage | 5 |
| DC output current | 2 A |
| Power source type | DC, Solar |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Reset button | Yes |
| Diameter | 7.1 cm |
| Length | 186 mm |
| Weight | 360 g |
| Ethernet LAN | No |
| Supported network protocols | SSL, TCP/IP, UDP, UPNP, SMTP, NTP, P2P |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Bluetooth | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Day/night mode | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Packaging content | 1* Argus Series B320-B1* Outdoor Security Mount1* Reset Needle1* Surveillance Sticker1* Mounting Template1* USB-C Cable1* Pack of Screws1* Quick Start Guide |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in HDD | No |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| USB port | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Number of sensors | 1 |
| Video compression formats | H.265, H.264 |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video recording | Yes |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2304 x 1296 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Night vision distance | 10 m |
| Number of illumination LEDs | 6 |
| Zoom capability | Yes |
| Number of lenses | 1 |
| Digital zoom | 6x |