Supports up to 8 channels with 4K resolution and artificial intelligence features such as facial recognition and area protection. The device has 1 SATA port for HDD up to 16 TB and offers various network protocols for connection.
Supports up to 8 channels with 4K resolution and artificial intelligence features such as facial recognition and area protection. The device has 1 SATA port for HDD up to 16 TB and offers various network protocols for connection.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Supports up to 8 channels with 4K resolution and AI features such as facial recognition and perimeter protection. Includes 1 SATA port for HDD up to 16TB and offers multiple network protocols for secure connectivity.
Features | |
|---|---|
| Product type | IP Network Recorder |
| Model | NVR4108HS-8P-EI |
Specifications | |
| Operating system | Linux installed |
| AI features | Face recognition, face identification, perimeter protection, SMD Plus |
| Video output | 1 HDMI, 1 VGA |
| Network protocols | HTTP, HTTPS, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPnP, SNMP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP filtering, PPPoE, DDNS, FTP |
| Recording playback | Up to 8 channels |
| Data backup | USB device and network |
| Power source | 53 VDC, 1.812 A |
| Power | Less than 10W (without HDD) |
| Net weight | 0.92 kg (2.03 lb) |
| Gross weight | 2.05 kg (4.52 lb) |
| Product dimensions | 260 mm × 232.7 mm × 47.6 mm (10.24" × 9.16" × 1.87") |
| Operating temperature | -10 °C to +55 °C (14 °F to +131 °F) |
| Storage temperature | -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) |
| Operating humidity | 10%-93% (RH) |
| Installation | Lockable or table |
| Certificates of conformity | FCC, CE-EMC, CE-LVD |