8 MP resolution with Smart Hybrid Light technology for better vision. The device has a motorized varifocal lens, IP67 water and dust resistance, and advanced human and vehicle recognition.
8 MP resolution with Smart Hybrid Light technology for better vision. The device has a motorized varifocal lens, IP67 water and dust resistance, and advanced human and vehicle recognition.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
8 MP resolution with Smart Hybrid Light technology for better viewing. Features: motorized varifocal lens, IP67 water and dust resistance, advanced human and vehicle recognition system.
Features | |
|---|---|
| Product type | Network camera |
| Model | DS-2CD2687G2HT-LIZS |
Specifications | |
| Image sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max resolution | 3840 × 2160 |
| Min. lighting | Color: 0.0028 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with backlight |
| Shutter speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Lens type | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm |
| Image compression | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Audio compression | G.711ulaw, G.711alaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM, MP3, AAC-LC |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP |
| Power supply | 12 VDC ± 25%, PoE: IEEE 802.3at, class 4 |
| Dimensions | 298mm × 97.9mm × 95.7mm |
| Weight | Approximately 1085g |
| Operating conditions | -30°C to 60°C, humidity 95% or less (non-condensing) |
Approval | |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |