- In stock
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
All The Colors, All The Time
5MP Full-Color Turret Network Camera
24/7 Stunning Visual Experience
5MP Super-High Definition
Monitor 24-hour clear and colorful details even in pitch dark night. VIGI Full-Color camera provides maximum 5MP resolutions and ensures colorful monitoring with its large-aperture lens, high-sensitivity sensor, and attached supplemental lights.
SmartVid-Smart Video Enhancement
VIGI's professional technologies process videos to greatly improve their quality that is vital to your monitoring, including WDR, 3D DNR, Smart IR, and Night Vision.
Human & Vehicle Classification
Integrated AI chips support advanced algorithms to distinguish humans and vehicles from other objects. You can flexibly customize alarm rules to match your monitoring needs and receive more accurate event notifications.
Comprehensive AI Detection with Pre-Set Rules Supported
By setting the detection rules in advance, VIGI AI-powered cameras can accurately capture various abnormal events. This will greatly reduce false alarms and cover your specified monitoring needs in different scenarios.
People & Vehicle Analytics
Quickly find people and vehicles of interest using a series of attributes.
People Analytics
Filter people of interest by various attributes, such as gender, hair length, and clothing, allowing you to improve search efficiency.
Vehicle Analytics
Identify and search for vehicles of interest based on vehicle color and type for targeting meaningful events in a short time
Active Defense
Warn potential intruders instantly with sound and light when abnormal events
Two-Way Audio
With voice intercom support, carry two-way conversations while watching your feed from anywhere.
Corridor Mode
Rotate the live image and lens 90° clockwise simultaneously. This way, your image aspect ratio changes from 16:9 to 9:16, helping you monitor long and narrow areas and providing a more natural viewing experience.
Smart Video Coding by H.265+
Compresses the video size without sacrificing video quality, easing the network load and saving disk space.
Flexible Storage
Local storage is available for each method, as well as onboard storage with an SD card slot (up to 256 GB).
Plug & Play with
One Cable
Enjoy simple wiring with PoE connections. Connect your camera with an RJ45 cable, then your power supply and data transmission are all settled.
One system. Full security.
Run your business with peace of mind.
The VIGI professional surveillance system by TP-Link is dedicated to protecting the business you've worked hard to build — whenever, wherever. Our outstanding functions, reliable quality guarantees, and simplified installation work together to ensure your business stays safe and sound.
| Summary | TP-Link VIGI 5MP Full-Color Turret Network Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: Black, White, Form factor: Turret. Minimum illumination: 0.005 lx, Lens viewing angle, horizontal: 109°, Lens viewing angle, vertical: 57°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"). Detect distance: 64 m, Observe distance: 27 m, Recognize distance: 13 m |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/vigi-network-camera/vigi-c450/ |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.165 |
| Unit Box Width | 0.165 |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | Black/White |
| Built-in light | Yes |
| Certification | CE, NTRA, VCCI, KC, BSMI, FCC, IC |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/10000 s |
| Lens viewing angle, diagonal | 128 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 109 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 57 ° |
| Minimum illumination | 0.005 lx |
| Number of Privacy masking areas | 4 |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 85 ° |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) (panoramic camera) | Yes |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Detect distance | 64 m |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Identify distance | 6 m |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 27 m |
| Recognize distance | 13 m |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | 64 Kbps - 6 Mbps |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Saturation/Sharpness |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1280/2304 x 1296/2688 x 1520/2880 x 1620 |
| Supported video modes | 1080p/2560p/2880p/720p |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Video recording | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bit rate range | 0 - 64 Kbit/s |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Sample rate | 8 kHz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Voice codecs | G.711 |
| Bluetooth | No |
| Client interoperability | VIGI App, VIGI Security Manager, Web UI |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Number of simultaneous live view channels | 6 channels |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Active tampering alarm | Yes |
| Digest authentication | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Reset button | Yes |
| Web browser | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10.5 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Diameter | 123 mm |
| Height | 84 mm |
| Weight | 240 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 400 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | VIGI C450 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0031309 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.43 kg |