Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
10 - 12
business days
AXIS Q6020-E Panoramic Camera
Designed for operation with AXIS Q60 PTZ Series, this multidirectional camera delivers both 360° overview and great details. With a USB port, installers can insert a Wi-Fi dongle and quickly configure cameras while on site.
See it all
This multidirectional camera offers four 5 MP sensors and delivers 360° overview for total situational awareness. With four ½" sensors, it ensures clear, bright images and better handling of shadows even in challenging light conditions, often reducing the need for IR illumination in dark scenes. This camera is specially designed for operation with AXIS Q60 PTZ Series to capture high-resolution overviews and great details in one complete camera solution. You can move from overview to zoomed-in detailed views with just one mouse click and autopilot enables automatic PTZ tracking. It's also easy to change lenses and adjust the field of view. For instance, you can use a wide-angle lens to monitor wide open areas, or a tele lens to get great details from a distance.
Powerful and secure
Built on a dual system-on-chip (SoC), this powerful camera features a deep learning processing unit (DLPU) that lets you run advanced features and powerful analytics at the edge. For instance, it comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans and types of vehicles. This DLPU also delivers valuable metadata facilitating efficient forensic search capabilities in live or recorded video. Axis Edge Vault safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. Plus, it offers secure key storage with FIPS 140-2 Level 2 certified. Furthermore, privacy masking with mosaic lets you pixelate whole areas of the scene.
Cost-efficient installation and operation
Using the same bracket, power supply, and network cable as the integrated PTZ camera, there's no extra equipment required for AXIS Q6020-E. With four camera heads in one camera, it ensures fast, accurate, and cost-effective installation. It also features a USB port so installers can insert a Wi-Fi dongle and quickly see the camera view as they adjust it. This makes it easy to configure cameras while on site. Autofocus and auto-alignment functionality let you automatically adjust the camera sensors and PTZ camera, eliminating the need for hands-on fine-tuning. Furthermore, Axis Zipstream significantly lowers bandwidth and storage requirements without compromising image quality.
| Summary | Axis Q6020-E 50Hz. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: Black, White, Form factor: Dome. Minimum illumination: 0.03 lx, Angle of rotation: 190°, Lens viewing angle, horizontal: 360°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2 mm (1 / 2"). Detect distance: 46.1 m, Observe distance: 19.4 m, Recognize distance: 10 m |
| Vendor Homepage | https://www.axis.com/products/axis-q6020-e |
| Unit Box Height | 0.285 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.435 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Aluminium/Polycarbonate (PC)/Polymer |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | Black/White |
| Auto-tracking | Yes |
| Certification | UL/cUL, CE, KC, EAC, VCCI, RCM, TAA |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 190 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Camera shutter speed | 1/66500 - 2 s |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 360 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 84 ° |
| Minimum illumination | 0.03 lx |
| Number of Privacy masking areas | 32 |
| Pan range | -180 - 180 ° |
| Tilt angle range | -40 - 75 ° |
| Number of sensors | 4 |
| Optical sensor size | 1/2 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Closest focusing distance | 1 m |
| Detect distance | 46.1 m |
| Identify distance | 5.1 m |
| Lens diameter | 3.7 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 4 |
| Observe distance | 19.4 m |
| Recognize distance | 10 m |
| Zoom capability | Yes |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Saturation/Sharpness/White balance |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Supported graphics resolutions | 2592 x 1944/320 x 240 |
| Text caption overlay | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | AVC/H.264/H.265/HEVC/M-JPEG/MPEG4 |
| Video streaming | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AE/IEEE 802.1x/IEEE 802.3bt |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/ 2, TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, PTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC/MicroSDXC |
| Flash memory | 8000 MB |
| RAM capacity | 8000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| Alert notification type | |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Privacy protection | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS/HTTPS/MSCHAPv2/PEAP/TLS |
| Video motion detection | Yes |
| Behavior analysis | Line crossing detection |
| Power consumption (max) | 47.3 W |
| Power consumption (typical) | 14.3 W |
| Power source type | PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Depth | 361 mm |
| Height | 179.1 mm |
| Weight | 4000 g |
| Width | 361 mm |
| Compliance certificates | REACH/RoHS |
| Number of cameras | 1 |
| Doesn't contain | CFR/PVC/BFR |
| Model | Q6020-E |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.05331 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.55 kg |