Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
12 - 14
business days
Certified for use in food processing facilities, this robust camera is enclosed in an marine-grade stainless steel (SS 316L) casing. It offers excellent image quality in 4K and supports advanced analytics based on deep learning on the edge.
Maintenance-friendly and robust
Enclosed in an electropolished, marine-grade stainless steel (SS 316L) casing, DNV-certified, this robust camera can withstand the corrosive effects of seawater as well as cleaning chemicals. Easy to clean and maintain, it's certified by NSF/ANSI to Standard 169 (Special Purpose Food Equipment and Devices) for use in food processing facilities. Furthermore, this IK11-, NEMA 4X-, and IP66/67/68-rated camera is both weather-proof and impact-resistant. And it can withstand extreme temperatures between -40 °C to 50 °C (-40 °F to 122 °F).
Excellent image quality
AXIS P3268-SLVE delivers excellent image quality and forensic details in 8 MP at up to 30 fps. Plus, it offers a wide field of view of up to 100°. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, you'll enjoy true colors and great detail in challenging light or near darkness. And OptimizedIR ensures sharp, clear footage in complete darkness up to 40 m (130 ft) without the need for extra lighting.
Deep learning analytics on the edge
Built on ARTPEC-8, the latest Axis system-on-chip (SoC), this high-performance camera includes a deep learning processing unit (DLPU). This enables improved processing and storage capabilities allowing you to collect and analyze even more data than before—on the edge. Additionally, with support for ACAP version 4, you can add value to your system with tailor-made applications based on deep learning on the edge. Furthermore, it includes Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform that guarantees the device's integrity and protects it from unauthorized access.
| Summary | Axis P3268-SLVE. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: Black, Silver, Form factor: Dome. Angle of rotation: 380°, Tilt angle range: -10 - 80°, Pan range: -190 - 190°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8"). Focal length range: 4.3 - 8.6 mm, Closest focusing distance: 0.5 m |
| Vendor Homepage | https://www.axis.com/products/axis-p3268-slve#overview |
| Unit Box Height | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Polycarbonate (PC)/Stainless steel |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67, IP68 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Black/Silver |
| Built-in processor | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Preset points | Yes |
| Processor model | ARTPEC-8 |
| PTZ control | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 380 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/8500 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Pan range | -190 - 190 ° |
| Tilt angle range | -10 - 80 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Focal length range | 4.3 - 8.6 mm |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 40 m |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Mirror/Saturation/Sharpness |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Text caption overlay | Yes |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264/H.265/M-JPEG |
| Video formats supported | MPEG4 |
| Video streaming | Yes |
| Audio formats supported | AAC-LC/G.711/G.726/LPCM |
| Audio system | 2-way |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTCP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, ARP |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC/MicroSDXC |
| Flash memory | 8192 MB |
| RAM capacity | 2048 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS/HTTPS |
| Remotely operated | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (max) | 11.2 W |
| Power consumption (typical) | 5.5 W |
| Power source type | PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Diameter | 166 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 1760 g |
| Compliance certificates | BIS/CE/cUL/KC/NSF/RCM/Trade Agreements Act (TAA)/UKCA/UL/VCCI/WEEE |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.004569 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.04 kg |