- In stock
Router TP-Link Archer AX55
Router TP-Link Archer AX55
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TP-LINK, TP-Link |
| Model | Archer AX55 |
| Router type | WiFi / LAN |
| Width | 261 mm, 240 mm. |
| Depth | 134 mm |
| Height | 41mm, 73 mm. |
| Color | Black color |
| Connectors | RJ-45 |
| Network standards | IEEE 802.11ac/a/n/ax, IEEE 802.11b/g/n/ax |
| Tape status | Dual Band (2.4, 5 GHz) |
| 3G connection support | No |
| 4G connection support | No |
| MU | MIMO support - No |
| Wireless access point (Access point) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ | 45) number of sockets - 4 |
| Network (LAN) connection speed | 10/100/1000Mbps |
| Encryption mechanisms | WPA3 Personal, WPA2-Enterprise |
| Firewall | Yes |
| Number of antennas | 4 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | 5 GHz: 2402 Mbps (802.11ax, HE160); 2.4 GHz: 574 Mbps (802.11ax) |
| Weight | 0.94 kg. |
| Length | 330 mm. |
| Country of manufacture | CN |