-
−8%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Mikrotik hEX lite wired router has an 850 MHz processor with 64 MB of internal memory and five Ethernet LAN ports. It supports Power over Ethernet (PoE) and has a compact design measuring 113 mm x 89 mm x 28 mm.
Features | |
|---|---|
| Internal memory | 64MB |
| Processor frequency | 850MHz |
| Processor cores | 1 |
Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product color | White |
Power supply | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power supply type | DC |
Control functions | |
| Reset button | Yes |
Weight and dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 129 g |
Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbps, 10 |
Ports and interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in connector | Yes |
WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |