Keenetic Starter N300 is a desktop Wi-Fi router that supports single-band 2.4 GHz connection with a maximum data transfer rate of up to 300 Mbit/s. It has three Ethernet LAN ports, built-in security options, and a convenient management system via a web interface.
Keenetic Starter N300 is a desktop Wi-Fi router that supports single-band 2.4 GHz connection with a maximum data transfer rate of up to 300 Mbit/s. It has three Ethernet LAN ports, built-in security options, and a convenient management system via a web interface.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Keenetic Starter N300 is a desktop Wi-Fi router that supports single-band 2.4 GHz connectivity with a maximum data transfer rate of up to 300 Mbit/s. It has three Ethernet LAN ports, built-in security options, and is designed for easy management via a web interface.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wi-Fi Router |
| Brand | Keenetic |
| Model | Starter N300 |
Specifications | |
| Dimensions | 107 × 26 × 91 mm (W × H × D) |
| Weight | 113 g |
| Color | White, Gray |
Technical data | |
| Processor | MediaTek MT7628N, 575 MHz |
| Internal memory | 128MB DDR2 |
| Flash memory | 32MB |
| WLAN data transfer speed | Up to 300 Mbps (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet ports | 3 x RJ-45 |
| Power source | 5V, 1A |
Security features | |
| Firewall | Yes |
| Parental control | Yes |
| Guest access | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-PSK, WEP |
Control functions | |
| Internet management | Yes |
| Cloud management | Yes |
| Tape management | Yes |
Additional information | |
| Number of supported users | Up to 75 |
| Working temperature | 0 - 40 °C |
| Working humidity | 20 - 95% |