ROUTER HUAWEI B311-221 (WHITE)
ROUTER HUAWEI B311-221 (WHITE)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Power source type | AC |
| Height | 126 mm |
| Weight | 218 g |
| Depth | 36 mm |
| Width | 181 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 10 |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 250 m |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Number of WLAN connections (max) | 32 |
| Maximum outdoor range | 250 m |
| DC-in jack | Yes |
| USB port | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | Internal |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| Mobile network connection | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 150 Mbit/s |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 3G standards | UMTS |
| 2G standards | GSM |
| 4G standard | LTE |