- In stock.
Router Asus RT-AC1200 V2, black
Router Asus RT-AC1200 V2, black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ASUS, Ace |
| Model | RT-AC1200 V2 |
| Router type | LAN |
| Width | 268 mm, 268 mm. |
| Depth | 360mm |
| Height | 61mm, 61 mm. |
| Color | Black color |
| Connectors | RJ-45 |
| Network standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Tape status | Dual Band (2.4, 5 GHz) |
| 3G connection support | No |
| 4G connection support | No |
| MU | MIMO support - No |
| Wireless access point (Access point) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ | 45) number of sockets - 4 |
| Network (LAN) connection speed | 10/100/1000Mbps |
| Firewall | Yes |
| Number of antennas | 4 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Asus Router app. Parental Controls |
| Weight | 0.783 kg. |
| Length | 360mm. |
| Country of manufacture | TW |