Rebel RB-0701 wireless router Single-band (2.4 GHz) 3G 4G
Rebel RB-0701 wireless router Single-band (2.4 GHz) 3G 4G








Rebel RB-0701 wireless router Single-band (2.4 GHz) 3G 4G
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Product type | Portable router |
| Power source type | Battery |
| Battery life (max) | 5 h |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN interface type | Not available |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Antenna type | Internal |
| DSL WAN | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| SIM card slot | Yes |
| Ethernet WAN | No |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G standard | LTE |