Rebel 4G Modem (White)
Rebel 4G Modem (White)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Market positioning | Portable |
| Product colour | White |
| Built-in display | No |
| Device type | Cellular network modem |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Input voltage | 5 V |
| Weight | 23.5 g |
| Dimensions (WxDxH) | 90 x 28.4 x 13 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows Vista Home Basic, Windows 8, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows XP Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 7 Starter x64, Windows 8 Pro x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Home Premium x64, Windows XP Home x64, Windows Vista Enterprise, Windows 7 Professional, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| GPRS multislot class | 10 |
| Data network | GSM, Edge, LTE, HSPA+, UMTS |
| UMTS bands supported | 850, 1900, 2100 MHz, 900 |
| GSM bands supported | 850, 1900 MHz, 1800, 900 |
| EDGE multislot class | 12 |