-
−9%
The LANCOM SD-WAN VoIP Gateway 1803VA has five Ethernet LAN ports and supports data transfer rates up to 768 Gbps. The device operates in a temperature range of 0-40 °C and has a maximum power consumption of 26 W.
The LANCOM SD-WAN VoIP Gateway 1803VA has five Ethernet LAN ports and supports data transfer rates up to 768 Gbps. The device operates in a temperature range of 0-40 °C and has a maximum power consumption of 26 W.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The LANCOM SD-WAN VoIP Gateway 1803VA has five Ethernet LAN ports and supports data transfer rates up to 768 Gbps. It operates in a temperature range of 0 to 40 °C and has a maximum power consumption of 26 W.
Features | |
|---|---|
| Product type | VoIP Gateway |
| Brand | LANCOM |
| Model | 1803VA |
Specifications | |
| Dimensions | 335 x 235 x 130 mm (W x H x D) |
| Weight | 740g |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Power consumption (standard) | 19W |
| Power consumption (maximum) | 26W |
| Data transfer speed | Up to 768Gbps |
Connection | |
| Ethernet LAN ports | 5 |
| USB ports | 1 x USB 2.0 |
Network protocols | |
| Supported standards | IEEE 802.3az, IEEE 802.1Q |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
Security features | |
| Firewall | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Supported encryption algorithms | 3DES, SHA-1, SHA-256, SHA-384, SHA-512, FIPS 140, AES |
Management | |
| Management protocols | SNMPv1, v2c, v3 |
| Online management | Yes |
| Reset button | Yes |