The LANCOM Access Router 750-5G provides 5G connectivity with data rates up to 1Gbps and supports Power over Ethernet for flexible deployment. It features robust security protocols and seamlessly integrates with the LANCOM Management Cloud for efficient network management.
The LANCOM Access Router 750-5G provides 5G connectivity with data rates up to 1Gbps and supports Power over Ethernet for flexible deployment. It features robust security protocols and seamlessly integrates with the LANCOM Management Cloud for efficient network management.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The LANCOM Access Router 750-5G offers 5G connectivity with data rates up to 1Gbps and supports Power over Ethernet for flexible deployment. It features robust security protocols and seamlessly integrates with the LANCOM Management Cloud for efficient network management.
Features | |
|---|---|
| Product type | Access router |
| Brand | LANCOM |
| Model | 750-5G (61707) |
Specifications | |
| Dimensions | 260 x 240 x 90 mm (W x H x D) |
| Weight | 920g |
| Transmission speed | 1 Gbps |
| Working temperature | 0 to 40°C |
| Humidity range | 0 to 95% (non-condensing) |
Technical data | |
| Power over Ethernet | Yes |
| Supported standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af |
| Protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Additional information | |
| Security features | EAP-TLS, MS-CHAP v.2, RADIUS, SSL encryption |
| Management | LANCOM Management Cloud |