Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Gigabit PoE router for MicroPoP applications.
Ideal for wireless ISP (WISP) deployments, the UISP™ Router is a fanless PoE router featuring (8) GbE RJ45 ports and (1) 1G SFP port for an additional fiber uplink option. The UISP Router provides a cost-effective routing solution for WISPs looking to quickly and inexpensively deliver Gigabit wireless speeds to their customers. With its hefty 110W total PoE supply, the UISP Router delivers substantial power to every radio in your service network. The UISP Router is managed with the UISP application, a centralized platform where you can monitor and manage all of your UISP devices.
Works with the Ubiquiti Internet Service Provider (UISP™) Application
- Centrally manage your networks and customers with ease
- Organize your subscription plans, setup billing and invoicing, and grow your customer base
- View your network's topology, advanced analytics, and more
- Set up devices quickly and manage them on the go with powerful mobile app support
| Summary | Ubiquiti UISP Router. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Cabling technology: 10/100Base-T(X). Processor model: MIPS 1004Kc, Processor frequency: 880 MHz, Flash memory: 512 MB. Product colour: White, LED indicators: Activity, LAN, Link, PoE, Power, Speed, WAN, WLAN. Power consumption (typical): 10 W, Power source type: DC, PoE, Output voltage: 24 - 28 V. Width: 210.4 mm, Depth: 95 mm, Height: 29 mm |
| Vendor Homepage | https://eu.store.ui.com/collections/routing-switching/products/uisp-router?_pos=1&_sid=39114d405&_ss=r |
| Unit Box Height | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.235 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SFP WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Processor model | MIPS 1004Kc |
| LED indicators | Activity/LAN/Link/PoE/Power/Speed/WAN/WLAN |
| Product colour | White |
| Output current | 4.4 A |
| Output voltage | 24 - 28 V |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Depth | 95 mm |
| Height | 29 mm |
| Weight | 600 g |
| Width | 210.4 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.004652 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.57 kg |