- In stock
MIKROTIK Wireless Router L009UiGS-2HaxD-IN
MIKROTIK Wireless Router L009UiGS-2HaxD-IN
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The legend, the RB2011 series, has been offering affordable, flexible and robust connectivity for over a decade. In fact, it was our first router with SFP. Finally, it was time for an upgrade. But don't worry: we've kept and improved all the key features of the RB2011. Even the red color scheme and attractive price!
There are three main reasons to choose the L009: better performance, more features, and interesting quality of life improvements. Let's start with the raw power and performance improvements.
The L009 has a powerful dual-core ARM CPU. This provides a significant performance boost when it comes to routing and filtering, complex firewall rules, IPsec hardware encryption, and various advanced RouterOS features. The ARM architecture offers significant advantages over older MIPS devices. Such as the ability to use all the latest Linux kernel features. Or implement your own container projects. The modern ARM processor and full-size USB port are perfect for running custom container projects. For example, you can run the Pi-hole ad blocker on this router. Or you can use the USB port and connect a custom LTE modem. Your imagination is really the limit.
The L009 is up to 4x faster than the RB2011 in most scenarios and configurations, from simple fast routing to complex bridge filters. In addition, the L009's IPsec hardware encryption ensures lower CPU usage without compromising performance compared to a conventional driver. You can expect to achieve around 60-90 Mbps throughput with a 1400 byte packet size.
All ports are now Gigabit Ethernet ports. The first port has a PoE input, which you can use instead of the DC connector to power the device. The last port has a PoE output* - you can power other devices. Another useful addition is the SFP slot, which supports both Gigabit and 2.5 Gigabit connections. We tested various MikroTik SFP modules and cables that support higher speeds - the 2.5G capability really makes life easier for system administrators. There's also a console port for quick direct access configuration!
All of this is controlled by a fast Marvell Peridot Switchchip, which provides an impressive 2.5 Gigabit full-duplex connection to the processor for all ports except Ether1. The first port has its own Gigabit full-duplex line to the processor. This means endless configurations without any duplication issues!
The 2.4GHz dual-band wireless connection is now significantly stronger too. The sixth generation (ax standard) wireless connection delivers up to 90% faster speeds on the 2.4GHz spectrum! And of course, the overall signal stability has been improved. It can handle more clients with better responsiveness.
The new case itself is an impressive example of innovation. It’s the same form factor you’ve seen on our highly sought-after RB5009 devices. It has a few particularly useful features. First, the case acts as a giant heat sink, keeping your devices from overheating. But here’s the fun part: with a simple set of accessories, you can fit up to four of these routers into a single 1U rack mount space.
The MikroTik team are the world champions of server room 'Tetris'. Here's our latest life hack for making the most of your server room space: take the RB5009 with PoE outputs and mount it with seven L009 routers in just two 1U rack mount slots. You'll become a living legend among system administrators, setting a new standard for efficient space management and reliable power. And if you don't need wireless connectivity, you can cut costs even further by choosing the next version of this router: the L009UiGS-RM. It has all the same features, except for 2.4 GHz wireless. Plus, it comes with all the necessary mounting accessories.
The RB2011 will always be a networking legend, but it's time to move forward. The L009 product series is a great upgrade that will help you save time, money, and server room space like never before!
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | IPQ-5018 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| Switch chip model | 88E6190 |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS v7 |
| RAM size | 512MB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Suggested price | $129.00 |
Wireless capabilities
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 574 Mbps |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n/ax |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 4 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | IPQ-5018 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 6 |
| WiFi speed | AX600 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 8 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 1 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP ports | 1 (2.5G supported) |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB 3.0 type A |
| Max USB current (A) | 1.5 |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 24-56V |
| Max power consumption | 42W |
| Max power consumption without attachments | 12W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 24-56V |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether8 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 1 A |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 450mA |
| Max total out (A) | 1.0 A |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
Other
| Details | |
|---|---|
| Mode button | Yes |