MIKROTIK Wi-Fi 6 AX1800 dual-band router with 2.5Gigabit Ethernet port and external high gain antenna, hAP ax3
MIKROTIK Wi-Fi 6 AX1800 dual-band router with 2.5Gigabit Ethernet port and external high gain antenna, hAP ax3
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Maximum power for your home
hAP ax³is our most powerful AX device with the best wireless network coverage. The device has a modern quad-core ARM processor operating at 1.8 GHz and enough memory (1 GB RAM and 128 MB NAND) for most tasks. Complex firewall rules, IPsec hardware encryption, Wireguard, BGP, advanced routing or multiple remote work VPN connections will not interfere with comfortable browsing, streaming and gaming for the whole family. The processor power is enough for everyone. Additionally, a high-speed USB 3 port is installed, suitable for storage devices or an LTE modem.
AX Wireless - Strong as an Ox
Depending on the overall network configuration, our AX product line offers up to 40% faster speeds on 5 GHz and up to 90% faster speeds on 2.4 GHz! Powerful external antennas ensure a strong connection with up to 5.5 dBi of gain, so forget about Wi-Fi amplifiers and other tricks. Smooth and fast connection throughout the apartment - that's how hAP ax³ works. Home network speed gets serious - the device has 4 Gigabit Ethernet ports and a super fast 2.5 Gigabit port.
Security at all levels
hAP ax³will provide you with peace of mind in several ways at once. European production, renowned Nordic work ethic and cooperation with EU legislators ensure compliance with all necessary security policies. Multiple power sources (DC Jack PoE-in) reduce the risk of potential interference. LatestRouterOS v7updates and WPA3 encryption support ensure exceptional software security.
In summary- hAP ax³ is one of the fastest, most secure and powerful home access points on the market. Wired or wireless. And it works with the most advanced network software -RouterOSUnlike many other manufacturers, we don't limit what you can do. There are no hidden fees or confusing subscriptions. All of our devices have the same unlimited operating system - the only limit is your imagination.
Some may ask - why do we need faster wireless speeds? Well, there are many things that were previously simply impossible or difficult to implement. For example, working with large media files over a wireless network, without having to download and upload everything. Do you really have time to wait? Get the hAP ax³ and save more time for the most important things in life.
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | IPQ-6010 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | auto (864 - 1800) MHz |
| RouterOS license | 6 |
| Operating System | RouterOS v7 |
| RAM size | 1GB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
Wireless capabilities
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 574 Mbps |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n/ax |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 3.3 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCN-5022 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 6 |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 1200 Mbps |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac/ax |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 5.5 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCN-5052 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 6 |
| WiFi speed | AX1800 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 4 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 1 |
| Number of 2.5G Ethernet ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB 3.0 type A |
| Max USB current (A) | 1 |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-28V |
| Max power consumption | 38W |
| Max power consumption without attachments | 15W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE input voltage | 18-28V |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether 1 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 0.625 A |
| Max total out (A) | 0.625 A |
| Total output current | 0.625 |
| Total output power | 15 |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
Wireless specifications
| 2.4 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 1MBit/s | 27 | -100 |
| 11MBit/s | 27 | -94 |
| 6MBit/s | 29 | -96 |
| 54Mbps | 27 | -80 |
| MCS0 | 29 | -96 |
| MCS7 | 26 | -75 |
| MCS9 | 24 | -70 |
| MCS11 | 22 | -67 |
| 5GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 6MBit/s | 28 | -96 |
| 54Mbps | 26 | -80 |
| MCS0 | 28 | -96 |
| MCS7 | 25 | -75 |
| MCS9 | 23 | -70 |
| MCS11 | 20 | -67 |