MIKROTIK Wi-Fi 6 Access Point, LTE ver.18 support, Chateau LTE18 ax
MIKROTIK Wi-Fi 6 Access Point, LTE ver.18 support, Chateau LTE18 ax
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The new oneChateauThe model is very similar on the surface to previous models, but there are significant improvements.
The next natural stepChateauseries saw improvements in wireless capabilities. With the newGeneration6 802.11axwireless communication standard andWave 2supportChateau LTE18 axdelivers incredible speed. Compared to the previous generation, you can achieve up to 40% faster speeds on the 5 GHz band and up to 90% faster speeds on the 2.4 GHz band! We have significantly improved the wireless antennas and radios.Chateau LTE18 axsupportsMIMO 4x4technology in LTE communication. The device has 4 built-in LTE antennas and 2 external network antennas, which ensure excellent coverage throughout the home!
With such speed, the connectivity options also needed to be improved. We left fourGigabit Ethernetports and added an additional2.5 Gigabit Ethernetport. We also maintainedUSBport that allows you to expand the amount of data.
A modern quad-core processor operating at 1.8 GHz and 1 GB of RAM ensure excellent performance when performing complex tasks such as firewall rule creation, IPsec hardware encryption, the use of additional threads or advancedRouterOSfeature experimentation. We've also added advancedWPA3encryption support, which ensures a higher level of security.
The most advanced software on the market -RouterOS We have been developing our software since 1996, and with each version our priority remains the same: giving users the freedom to experiment with different settings and providing the right tools for every situation.RouterOSallows you to enable a secure VPN from the office directly to your home, activate parental controls, QoS (prioritizing traffic for certain tasks, such as streaming), firewall rules, IPsec acceleration, VLANs, email or SMS notifications. You can automate complex notifications ('Your bandwidth has reached X level for Y minutes') and modify the queue based on bandwidth usage. If you can imagine it -RouterOSwill implement it.
There are no paid feature blocks or confusing subscriptions. The full range of features is offered to all users - from consumer to business level. This is a revolution for mobile operators and Internet service providers: finally, one product can meet the needs of a variety of users.
Safety is a top priorityWithoutRouterOSoffered security features, we also ensure a safe production process. NoneChateauthe device is not manufactured in other countries - all components are sourced from reliable partners, such asQualcomm, and the devices are assembled in EU factories. We cooperate with European legislators and work to meet all safety and compliance standards.MikroTikseeks long-term, stable cooperation without surprises.
A versatile solution... and truly impressive! Chateauis a great choice for any mobile operator. Can be customized with various labels or assigned individual branding. Operators can useTR-069technology to create remote client management capabilities, such as configuring a router at the same site where customers pay their bills. Advanced users, administrators, and network enthusiasts can take advantage of the extensiveRouterOSoptions, and households that don't need complex settings can use a simple web page. Now is the time for a great network without compromise. Secure remote work and a super fast internet connection are no longer a luxury, but a necessity. AndChateauis a solution that meets these needs.
| Product code | S53UG+5HaxD2HaxD-TCEG18-EA |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | IPQ-6010 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | auto (864 -1800) MHz |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS (v7 only) |
| RAM size | 1GB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 65°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 1 (DC jack) |
| DC jack input Voltage | 12-28V |
| Max power consumption | 19W |
| Max power consumption without attachments | 16W |
| Cooling type | Passive |
Mobile
| Details | |
|---|---|
| 3G Category | R8 (42.2Mbps Downlink, 11.2Mbps Uplink) |
| 3G bands | 1 (2100MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| LTE Category | 18 (1.2Gbps Downlink, 150Mbps Uplink) |
| MIMO DL | 4x4 |
| MIMO UL | 1x1 |
| LTE FDD bands | 1 (2100MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900MHz) / 20 (800MHz) / 28 (700MHz) |
| LTE TDD bands | 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 41 (2500MHz) |
Wireless specifications
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 574 Mbps |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n/ax |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 3 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCN-5022 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 6 |
| Wireless 5 GHz Max data rate | 1200 Mbps |
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n/ac/ax |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 6 |
| Wireless 5 GHz chip model | QCN-5052 |
| Wireless 5 GHz generation | Wi-Fi 6 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 4 |
| Number of 2.5G Ethernet ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of SIM slots | 1 Modem (Micro SIM) |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |