MIKROTIK RouterBOARD (RB4011iGS+RM)
MIKROTIK RouterBOARD (RB4011iGS+RM)
RB4011 series - amazingly powerful routers with ten Gigabit ports, SFP+ 10Gbps interface and IPsec hardware acceleration for a great price!
The RB4011 uses a quad core Cortex A15 CPU, same as in our carrier grade RB1100AHx4 unit. The unit is equipped with 1GB of RAM, can provide PoE output on port #10 and comes with a compact and professional looking solid metal enclosure in matte black.
RB4011iGS+RM (Ethernet model) includes two rackmount ears that will securely fasten the unit in a standard 1U rack space.
| Product code | RB4011iGS+RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | AL21400 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1400MHz |
| Dimensions | 228 x 120 x 30 mm |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 1GB |
| Storage size | 512MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE input voltage | 18-57 V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57V |
| Max power consumption | 33W |
| Max power consumption without attachments | 18W |
| PoE-out ports | Ether10 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Max out per port output (input < 30 V) | 600mA |
| Max out per port output (input > 30 V) | 400mA |
| Max total out (A) | 600mA |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 10 |
| SFP+ ports | 1 |
| Serial port | RJ45 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |