- In stock
MIKROTIK RouterBOARD RB1100x4
MIKROTIK RouterBOARD RB1100x4
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Introducing RB1100AHx4, 13x Gigabit Ethernet ports Router, powered by Annapurna Alpine AL21400 CPU with four Cortex A15 cores, clocked at 1.4GHz each, for a maximum throughput of up to 7.5Gbit. The device supports IPsec hardware acceleration (up to 2.2Gbps with AES128).
Unit comes with 1U rackmount case, RS232 serial port and dual redundant power supplies (with -48v DC telecom power and 802.3at/af support).
| Product code | RB1100x4 |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | AL21400 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1.4GHz |
| Dimensions | 443 x 148 x 44 mm |
| License level | 6 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 1GB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 20-57V |
| Number of AC inputs | 2 |
| AC input range | 100-240 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 12-57V |
| Max power consumption | 20W |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Memory card type | microSD |
| Memory Cards | 1 |
| Serial port | RS232 |
| Current Monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |