MIKROTIK RouterBOARD hEX S
MIKROTIK RouterBOARD hEX S
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
hEX S is a five port Gigabit Ethernet router for locations where wireless connectivity is not required. Compared to the hEX, the hEX S also features an SFP port and PoE output on the last port.
It is affordable, small and easy to use, but at the same time comes with a very powerful dual core 880 MHz CPU and 256 MB RAM, capable of all the advanced configurations that RouterOS supports. The device has a USB 2.0, PoE output for Ethernet port #5 and a 1.25Gbit/s SFP cage.
IPsec hardware encryption (~470 Mbps) and The Dude server package is supported, microSD slot on it provides improved r/w speed for file storage and Dude.
| Product code | RB760iGS |
| Architecture | MMIPS |
| CPU | MT7621A |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 880MHz |
| CPU Thread count | 4 |
| Dimensions | 113 x 89 x 28 mm |
| License level | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 256MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 12-57V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57V |
| Max power consumption | 24W |
| Max power consumption without attachments | 6W |
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
| Max out per port output (input < 30 V) | 500mA |
| Max out per port output (input > 30 V) | 500mA |
| Max total out (A) | 500mA |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
| SFP ports | 1 |
| Memory card type | microSD |
| Memory Cards | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |