- In stock
MIKROTIK RouterBOARD hEX S (2025 version)
MIKROTIK RouterBOARD hEX S (2025 version)
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Need a wired router that won't slow down your network or drain your wallet? NewhEX S- it's a compact and truly affordable device that does a little bit of everything - and it's super fast. Whether you're building a smart home, a home lab, or just want a clean, powerful wired solution - this is your new Ethernet foundation.
5× Gigabit Ethernet ports(includingPoE input on the 1standPoE output on the 5thport) and2.5 Gigabit SFP slotallows this compact router to adapt to a variety of uses. Unlike many ISP devices, this routeryou can set any port as WAN, LAN or bridge- complete freedom right out of the box.
And this is just the beginning. WithRouterOS v7You get advanced routing, VLANs, interface bonding, traffic shaping, and more - so you can create exactly the wired network you've always wanted.
| Product code | E60iUGS |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | EN7562CT |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 950MHz |
| Switch chip model | EN7562CT |
| RouterOS license | 4 |
| RAM size | 512MB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57V |
| Max power consumption | 23W |
| Max power consumption without attachments | 5W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 18-57 V |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether5 |
| PoE out | Passive PoE up to 57V |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 1 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP ports | 1 (2.5G supported) |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB 3.0 type A |
| Max USB current (A) | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |