MIKROTIK RouterBOARD hAP ax lite
MIKROTIK RouterBOARD hAP ax lite
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
hAP ax lite- is a great little solution when you need to cut costs but can't sacrifice performance. Our latestGen6 AXwireless chip allows you to squeeze the traditional 2.4GHz wireless spectrum like a lemon! Depending on your overall setup, you can expect a speed increase of up to 90%!
Very useful in changing systems such as hotels or expanding offices. The attractive price, compact size and powerful feature set allow you to add more devices without any hesitation! And - speaking of hotels - why not put inhAP ax litein your suitcase for vacation? It takes up almost no space and allows you to do away with restrictive guest networks.
OurhAP litedevices have always been about value. With256MB RAM, modernARM processor, operating at 800 MHz,4 Gigabit Ethernet ports, with much higher dual-circuit antenna gain (up to 4.3 dBi!) and a completely new design, the newhAP ax liteis a true pioneer in value and affordable networking solutions.
| Product code | L41G-2axD |
| Architecture | ARM |
| CPU | IPQ-5010 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| Switch chip model | MT7531BE |
| RouterOS license | 4 |
| RAM size | 256MB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Wireless capabilities
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 574 Mbps |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n/ax |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 4.3 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | IPQ-5010 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 6 |
| WiFi speed | AX600 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 4 |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 1 |
| Max power consumption | 8W |
| Cooling type | Passive |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | 20 |
Other
| Details | |
|---|---|
| Mode button | Yes |
Wireless specifications
| 2.4 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 1MBit/s | 22 | -100 |
| 11MBit/s | 22 | -100 |
| 6MBit/s | 22 | -95 |
| 54Mbps | 18 | -77 |
| MCS0 | 22 | -95 |
| MCS7 | 17 | -75 |
| MCS9 | 16 | -69 |
| MCS11 | 15 | -61 |