Mikrotik RB750UPr2
Mikrotik RB750UPr2
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
hEX PoE lite is a small five port ethernet router in a plastic case, it has a USB 2.0 port and PoE output.
Ports 2-5 can power other PoE capable devices with the same voltage as applied to the unit. Less power adapters and cables to worry about! Max current is 1A per port, Ethernet ports are shielded.
It is affordable, small and easy to use. With its compact design and clean looks, it will fit perfectly into any SOHO environment.
| Product code | RB750UPr2 |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9531 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 650MHz |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| License level | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 64MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE input voltage | 8-30V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 8-30V |
| Max power consumption | 51 W |
| Max power consumption without attachments | 3W |
| PoE-out ports | Ether2-Ether5 |
| PoE out | Passive PoE |
| Max out per port output (input < 30 V) | 1 A |
| Max total out (A) | 2 A |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
| Max USB current (A) | 1 |
| Current Monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |