MIKROTIK Outdoor Gigabit Active Ethernet Repeater/Splitter
MIKROTIK Outdoor Gigabit Active Ethernet Repeater/Splitter
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The GPeRx4 is not a regular Ethernet extender.This compact, outdoor-ready device is designed to split a single 90W PoE output port into multiple 30W PoE output ports, allowing you to power cameras, access points, and other devices economically and flexibly.
Take advantage of your high-power PoE output port by splitting it into three standard PoE output ports. This is a great solution when you want to connect more devices without upgrading your network switch.
The GPeRx4 is housed in a durable housing that withstands harsh environmental conditions, making it an ideal choice for outdoor installations.
Supports PoE-in and 2-pin terminal power, ensuring adaptability to different power sources.
Easily manage your network via a web interface with SwOS Lite. Features:
| Product code | GPER14i |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 4 |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57V |
| CPU nominal frequency | 200MHz |
| Can be used outdoors | Yes |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 68 |
| Max out per port output (input 18-30 V) | 0.7A |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 0.6A |
| Max power consumption | 115W |
| Max power consumption without attachments | 4W |
| Max total out (A) | 2.0 A |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 3 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| PoE in | 802.3 bt |
| PoE input voltage | 48-57 V |
| PoE out | 802.3af/at |
| PoE-out ports | Ether2-Ether4 |
| Storage size | 64 KB |
| Storage type | FLASH |
| Switch chip model | 88E6341 |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |