MIKROTIK outdoor 18 port switch with 16 Gigabit PoE-out ports and 2 SFP+, netPower 16P
MIKROTIK outdoor 18 port switch with 16 Gigabit PoE-out ports and 2 SFP+, netPower 16P
MikroTiknetPower 16P- is a powerful and reliable outdoor switch designed for power transmission and data distribution in outdoor environments. The device has 16 Gigabit Ethernet ports with PoE output (Power over Ethernet) and 2 SFP+ ports supporting 10G optical communication. This allows not only to power multiple access points or IP cameras, but also to ensure fast, high-speed communication transmission between multiple connections, such as towers or antennas.
Due to its durable and compact designnetPower 16Pcan be installed in a variety of environments, from damp attics and shafts to towers, masts or poles, using hose clamp mounting. The device is ideal for projects where a reliable outdoor network solution is required.
Important: Power supply is not included in the package. You can choose the power supply option that suits you, such as a battery or the power supplies offered by MikroTik:24HPOW,MTP250-53V47-OD,MTP250-26V94-OD,48POWand48V2A96W.
| Product code | CRS318-16P-2S+OUT |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX226S |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| Dimensions | 303 x 212 x 78 mm |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS/SwitchOS |
| RAM size | 256MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack) |
| DC jack input Voltage | 18-57 V |
| Max power consumption | 316W |
| Max power consumption without attachments | 16W |
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether1-Ether16 |
| PoE out | 802.3af/at |
| Max out per port output (input < 30 V) | 1.1 A |
| Max out per port output (input > 30 V) | 0.6A |
| Max total out (A) | 2.8A (24V) 1.4A (48V-57V) x2 AA |
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 16 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 16 |
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 2 |
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |