- In stock
MIKROTIK LHG series CAT18 LTE outdoor router LHG LTE18 kit
MIKROTIK LHG series CAT18 LTE outdoor router LHG LTE18 kit
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Like previous LHG LTE models, this is a last-mile internet solution for situations where even your phone may not have a signal. The new LHG version features an advanced Category 18 LTE modem that delivers the fastest mobile internet experience, no matter where you are. This kit supports speeds of up to one Gbps! Thanks to its large, 17 dBi gain antenna, the LHG LTE18 kit can connect to cell towers even in extremely remote areas where there are no other connectivity options.
The device has a massive radiator, so you don't have to worry about overheating. The mesh antenna design ensures resistance to harsh weather conditions and strong winds. The device can be mounted in a variety of ways, including mounting on poles and masts.
The LHG LTE18 kit features a 1.2 Gbps CAT18 LTE modem that supports carrier aggregation and allows the device to use multiple frequency bands simultaneously. This provides a significant advantage when there are many LTE users around. Aggregation improves response times in crowded environments and ensures more efficient operation in weak signal conditions in rural areas. With this technology, the Internet speed in rural areas has doubled, so you no longer have to wait for the expansion of the cable network.
The powerful high-gain antenna supports various LTE frequency bands up to 2.7 GHz, as well as providing wide coverage in the low-frequency range. Please note that the device only supports 2x2 DL MIMO, as the LHG has only two antenna connectors. The device is powered via a Gigabit Ethernet port with PoE-in capability, so you can connect it to Ethernet switches. A power injector is also included. There is a standard MicroSIM card slot for LTE connectivity. At the heart of this useful device is a powerful 64-bit dual-core ARM processor.
So don't wait for cable or satellite network providers to reach your area - choose the LHG LTE18 kit and always stay connected!
| Product code | LHGGMEG18-EA |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | 88F3720 |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| RouterOS license | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| RAM size | 256MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 8W |
| Max power consumption without attachments | 8W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 12-57V |
Mobile
| Details | |
|---|---|
| 3G Category | R8 (42.2Mbps Downlink, 11.2Mbps Uplink) |
| 3G bands | 1 (2100MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) |
| LTE Category | 18 (1.2Gbps Downlink, 150Mbps Uplink, DL MIMO 2x2) |
| LTE FDD bands | 1 (2100MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900MHz) / 20 (800MHz) / 28 (700MHz) |
| LTE TDD bands | 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 41 (2500MHz) |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of SIM slots | 1 Modem (Micro SIM) |
| Number of M.2 slots | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| Mode button | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 54 |