MIKROTIK heavy-duty home lab router RB5009UG+S+IN
MIKROTIK heavy-duty home lab router RB5009UG+S+IN
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Compact and powerful- this router has everything you need for a home lab. The improved version, based on feedback from MikroTik user meetings, provides twice the performance, takes up less space, and has various power options and efficient cooling.
Main features:
Small form factor performance- Due to this unique configuration, this router is able to achieve almost twice the performance of other devices of similar form factor under heavier CPU loads.
Power options:
Mounting in 1U rack space:These routers can be installed up to four times in a single 1U rackmount stand, ensuring the highest productivity with minimal space requirements.
Specifications:
The RB5009 is an ideal choice if you are looking for a powerful and compact router for your home lab or other technical environment where both performance and space saving are important.
| Product code | RB5009UG+S+IN |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | 88F7040 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 350-1400 (auto) MHz |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS (v7 only) |
| RAM size | 1GB |
| Storage size | 1GB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 60°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 3 (DC jack, PoE-IN, 2-pin terminal) |
| DC jack input Voltage | 24-57V |
| 2-pin terminal input Voltage | 24-57V |
| Max power consumption | 20W |
| Max power consumption without attachments | 14W |
| FAN count | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE input voltage | 24-57V |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 7 |
| Number of 2.5G Ethernet ports | 1 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB 3.0 type A |
| Max USB current (A) | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |