MIKROTIK Cloud Router Switch (CRS326-24G-2S+IN) (License level 5)
MIKROTIK Cloud Router Switch (CRS326-24G-2S+IN) (License level 5)
Home networking doesn't have to be a compromise. This compact and quiet managed switch packs some serious server-room-grade features: a pair of 10G SFP+ slots, 512MB of RAM, 24 Gigabit Ethernet ports, and a sufficient onboard CPU to handle basic home user tasks like firewalling, NAT, and even some VPN functionality.
Like many other MikroTik switches, the CRS326-24G-2S+IN offers a dual boot option, allowing you to use both the lightweight SwOS and the advanced RouterOS. The compact and quiet fanless desktop case makes this switch a great choice for the best home networks. And it's very easy to transport! But make no mistake - this small managed switch has all the features and functions of the larger rackmount version - the CRS326-24G-2S+RM, nothing has been removed!
The CRS326-24G-2S+IN provides all the basic features of a managed switch and more: port forwarding, MAC filtering, VLAN configuration, traffic mirroring, bandwidth limiting, and even some MAC and IP header fields adjustment. The SFP+ slot supports both 1.25G SFP and 10G SFP+ modules.
| Product code | CRS326-24G-2S+IN |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX3236 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| Dimensions | 285 x 144 x 44 mm |
| License level | 5 |
| Operating System | RouterOS / SwitchOS |
| RAM size | 512MB |
| Storage size | 16MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 60°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| PoE in | Passive PoE |
| PoE input voltage | 10-30V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, DC jack) |
| DC jack input Voltage | 10-30V |
| Max power consumption | 21W |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 24 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 2 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial port | RJ45 |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE/RED, EAC, ROHS |