MIKROTIK Cloud Router Switch (CRS320-8P-8B-4S+RM)
MIKROTIK Cloud Router Switch (CRS320-8P-8B-4S+RM)
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Cable management can be a real challenge. But it doesn't have to be. The first MikroTik PoE++ or 802.3bt switch will help solve this problem - it can supply enough power for all the needs of your hotel, conference room, office or apartment building!
4K security cameras with integrated heating elements, LED advertising screens, PoE-powered lighting fixtures - the CRS320 can deliver up to 90 W of power per port, which is enough for even the most demanding device! The switch has a reliable 600 W power supply, but there is also the option to add an additional PSU if you need to increase the power to 1150 W.
Port variety:
The switch is powered by a great 'Marvel' chip - the same one used in popular ISP solutions like 'netPower 16P' and 'netFiber 9'! This chip handles the heaviest loads, including VLAN filtering and technical Layer-3 routing.
If you're looking for a way to simplify cable management, this is your solution! With a single CRS320, you can eliminate multiple DC power adapters and switch to a minimalist PoE setup.
Unlike previous 802.3af/at standard power supplies, this is the first PoE switch with full 802.3af/at/bt standard implementation. It only supports fully compliant 802.3af/at/bt devices, such as mAP-lite, RB1100AHx4, CRS510-8XS-2XQ, CRS504-4XQ, FTC11XG, CRS305-1G-4S+OUT. Although it can power '802.3af/at/bt-compliant' devices, you must avoid specific grounding scenarios. For more information, please refer to the official 'Help' page.
The kit includes 1 Hotswap PSU.
| Product code | CRS320-8P-8B-4S+RM |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | 98DX226S |
| CPU core count | 2 |
| CPU nominal frequency | 800MHz |
| Switch chip model | 98DX226S |
| RouterOS license | 5 |
| Operating System | RouterOS v7 |
| RAM size | 256MB |
| Storage size | 32MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -10°C to 50°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of AC inputs | 1 |
| AC input range | 100-240 |
| Frequency (Hz) | 47-63 |
| Max power consumption | 1150W |
| Max power consumption without attachments | 36W |
| Cooling type | 3 fans |
PoE-out
| Details | |
|---|---|
| PoE-out ports | Ether9-Ether16 (bt) |
| PoE out | 802.3af/at/bt |
| Max out per port output (input 30-57 V) | 560 (af/at) / 1667 (bt) mA |
| Max total out (A) | 17.82 A |
| Total output current | 17.82 |
| Total output power | 963 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 17 |
| Number of 1G Ethernet ports with PoE-out | 16 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 4 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | 20 |