MIKROTIK Cloud Core Router CCR2116-12G-4S+
MIKROTIK Cloud Core Router CCR2116-12G-4S+
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
CCR2116-12G-4S+: Advanced 10G networking solution with a powerful 16-core ARM processor
Forget about CPU limitations in 10G environments with this powerful 16-core ARM CPU-based CCR router. This model features twice the speed of the previous 36-core CCR model and 6 times faster BGP performance. The device also features an M.2 PCIe slot.
The new 'CCR2116-12G-4S+' router allows you to unleash the full potential of reliable 10G networks by combining it with a modern processor. Like its 'younger brother' - the excellent CCR2004, this router is equipped with a powerful 'Amazon Annapurna Labs Alpine' processor. But with 16 cores operating at a frequency of 2 GHz, this CCR model surpasses its predecessor. This model has a single-core speed increase of at least 15%, which is very important for performing high-intensity tasks based on switching processing, such as queue processing. 'CCR2116-12G-4S+' sets a new single-core performance standard for the entire CCR product family! In addition, this device supports Layer 3 hardware offloading (Hardware Offloading)!
To make the most of this power, proper connectivity is required. The device features four 10G SFP+ ports with a dedicated full-duplex line connected to a Marvell Aldrin family switch chip. There are also 12 Gigabit Ethernet ports connected via a Marvell chip, and another Gigabit port directly connected to the CPU for management purposes.
Each group of 4 ports has a separate full-duplex connection to the switch chip, so there are no bottlenecks - you can expect switch-like performance in most settings. The next generation processors deliver incredible performance. Compared to the CCR1036 - a powerful 36-core processor, the new CCR2116 easily doubles the performance. 16 cores versus 36, but double the performance.
If you're a large Internet Service Provider (ISP) dealing with dynamic routing, massive BGP tables, complex firewall rules, and advanced QoS configurations, this is the device for you. It's a combination of raw power and convenience, with reliable 10G networking. And, as with any ISP-grade device, there's dual power redundancy for less worry.
| Details | |
|---|---|
| Product code | CCR2116-12G-4S+ |
| Architecture | ARM 64bit |
| CPU | AL73400 |
| CPU core count | 16 |
| CPU nominal frequency | 2000MHz |
| RouterOS license | 6 |
| Operating System | RouterOS (v7 only) |
| RAM size | 16GB |
| Storage size | 128MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -20°C to 60°C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Number of AC inputs | 2 |
| AC input range | 100-240 |
| Max power consumption | 72W |
| Max power consumption without attachments | 60W |
| FAN count | 4 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP+ ports | 4 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Serial console port | RJ45 |
| Number of M.2 slots | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| CPU temperature monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Mode button | Yes |
Certifications Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, ROHS |