-
−1%
Mercusys MB130-4G wireless router Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Mercusys MB130-4G wireless router Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Firmware upgradeable | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Indication light | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA, WPA2, WPA-PSK |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| WPS push button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Width | 95 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 166 mm |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10 |
| Port triggering | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Ethernet |
| Antenna included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| VoIP protocols | IPv4, IPv6 |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Antenna design | Internal |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| UMTS bands supported | 2100 MHz, 900, 850 |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G bands supported | 900, 700, 2600, 850, 2100, 800, 1800 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | UMTS, HSPA+ |
| Dual SIM support | No |
| Warnings | Do not expose the device to water or moisture., Do not expose the device to extreme temperatures., Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock. |