Huawei B311-221 WiFi LAN 4G (LTE Cat.4 150Mbps/50Mbps) White
Huawei B311-221 WiFi LAN 4G (LTE Cat.4 150Mbps/50Mbps) White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Power source type | AC |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA |
| WPS push button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Weight | 218 g |
| Height | 126 mm |
| Depth | 36 mm |
| Width | 181 mm |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 1000, 10 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Memory card slot(s) | No |
| USB port | No |
| SIM card slot | Yes, Yes |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| 4G LTE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |