Cudy WR1300 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Cudy WR1300 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power, Status, WPS |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Security algorithms | WPA2, WPA, WPA2-PSK, WEP, WPA-PSK |
| DMZ support | Yes |
| Parental control | Yes |
| Guest access | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Width | 204.8 mm |
| Depth | 137.5 mm |
| Height | 38.3 mm |
| VPN support | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s, 1000, 10 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Wireless radio | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 10, Windows 98SE, Windows 8, Windows 2000, Windows NT, Windows XP |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna design | External |
| Ethernet WAN | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| SIM card slot | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| 5G | No |
| Warnings | Do not expose the device to extreme temperatures., Do not expose the device to water or moisture., Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock. |