- New
- In stock
Cudy WR1200 wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Cudy WR1200 wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power, WAN, WLAN |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| Output current | 1 A |
| MAC address filtering | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA, WEP |
| IP address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Parental control | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Height | 27.9 mm |
| Width | 221 mm |
| Depth | 134.6 mm |
| VPN support | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Wireless radio | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 98SE, Windows NT, Windows 8, Windows 10, Windows XP, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7, Windows 2000 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, 802.11b |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| SIM card slot | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| 4G | No |
| 5G | No |
| 3G | No |
| Warnings | Do not expose the device to extreme temperatures., Do not expose the device to water or moisture., Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock. |