Cudy P5 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 5G Black
Cudy P5 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 5G Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory type | DDR3 |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor cores | 2 |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| External power adapter | Yes |
| AC input voltage | 90 - 260 V |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | AC |
| Output current | 2.5 A |
| MAC address filtering | Yes |
| Filtering | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | TTLS |
| IP address filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| MIMO | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Depth | 253 mm |
| Height | 48.2 mm |
| Width | 152.5 mm |
| VPN support | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard/IPsec/Zerotier |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| VPN server | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard/IPsec/Zerotier |
| Browser supported | Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 98SE, Windows NT, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 2000 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Antenna included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna design | External |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| 4G standard | LTE-FDD |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 5G bands supported | 6000 MHz |
| Dual SIM support | Yes |
| 5G standard | Sub6 SA/NSA |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Warnings | Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock., Do not expose the device to water or moisture., Do not expose the device to extreme temperatures. |