-
−4%
Cudy LT700 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black
Cudy LT700 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory type | DDR3 |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory | 128 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| LED indicators | LTE, Power, Status, WAN, WLAN |
| Product type | Tabletop router |
| Power source type | AC, DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| NAT functionality | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | Mac Filter, IP Filter, Domain Filter |
| Parental control | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Height | 48.2 mm |
| Width | 161 mm |
| Depth | 252.5 mm |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna design | Internal & external |
| DSL WAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Dual SIM support | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G LTE category | 6 |
| Warnings | Do not expose the device to water or moisture., Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock., Do not expose the device to extreme temperatures. |