Cudy Gigabit Multi-WAN VPN Router wired router Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Cudy Gigabit Multi-WAN VPN Router wired router Fast Ethernet, Gigabit Ethernet Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory type | DRAM |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Power, Activity, Link, System, WAN |
| Housing material | Metal |
| Security algorithms | 128-bit AES, 3DES, 192-bit AES, 256-bit AES, SHA-2, SHA-1, SHA-512 |
| MAC address filtering | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Reset button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Height | 28 mm |
| Width | 119 mm |
| Depth | 85 mm |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10, 1000, 100 Mbit/s |
| Concurrent connections | 15360 |
| Policy-based routing | Yes |
| Static route | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Sustainability compliance | Yes |
| Supported network protocols | /IP, DHCP, ICMP, NAT, PPPoE,HTTP, DNS, IPSec, PPTP, L2TP, OpenVPN, WireGuard, Zerotier |
| DHCP server | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WAN/Ethernet LAN ports quantity | 3 |
| WAN ports quantity | 1 |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| SFP WAN | No |
| Warnings | Do not dismantle the unit yourself, there is a risk of electric shock., Do not expose the device to water or moisture., Do not expose the device to extreme temperatures. |