-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Mikrotik cAP lite supports IEEE 802.11g/n standards with a maximum data transfer rate of 54 Mbit/s. It features Power over Ethernet (PoE), operates in the 2.4 GHz band, and has a compact design suitable for ceiling or wall mounting.
Features | |
|---|---|
| Network standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af |
| 2.4 GHz support | Yes |
| Ethernet LAN data transfer speed | 100 Mbps, 10 Mbps |
| 5GHz support | No |
Design | |
| Reset button | Yes |
| Product color | White |
| Installation | Ceilings, Walls |
| Internal | No |
Power supply | |
| AC input voltage | 10 - 60V |
| Power consumption (max.) | 4W |
| Output voltage | 24V |
Operating conditions | |
| Operating temperature | -40 - 70 °C |
Weight and dimensions | |
| Depth | 20 mm |
| Height | 88 mm |
| Width | 52 mm |
Operation | |
| Internal memory | 64MB |
| Integrated processor | Yes |
| Installed operating systems | RouterOS |
| Flash memory | 16MB |
Ports and interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in connector | Yes |
| USB connection type | Micro USB |
Antennas | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max.) | 1.5 dBi |