-
−12%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Mikrotik cAP ac supports dual-band Wi-Fi with a maximum data transfer rate of 867 Mbit/s on 5 GHz and 300 Mbit/s on 2.4 GHz. It has Power over Ethernet (PoE) support, two Ethernet LAN ports, and operates in temperatures from -40 to 50 °C. The device includes a PoE adapter, an AC adapter, and a mounting kit for easy installation.
Features | |
|---|---|
| Network standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.11b |
| 5GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbps |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbps |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 |
| Frequency band | 2.412 - 2.484, 5.15 - 5.875 GHz |
| LED indicators | Yes |
Design | |
| Installation | Ceilings, Walls |
| Product color | White |
Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Maximum power consumption | 13W |
| Output voltage | 57 V |
| Supported Power over Ethernet (PoE) type | Active PoE, Passive PoE |
| DC voltage range | 17 - 57 V |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | -40 - 50 °C |
Weight and dimensions | |
| Height | 136 mm |
| Width | 136 mm |
| Depth | 30 mm |
Operation | |
| Processor frequency | 716MHz |
| Installed operating system | RouterOS |
| Internal memory | 128MB |
| Flash memory | 16MB |
| Processor model | IPQ4018 |
| Integrated processor | Yes |
Package contents | |
| PoE adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
Ports and interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
Antennas | |
| Number of antennas | 4 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 2.5 dBi |
| Antenna type | Internal |
Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |